Šumavanka

Dechová hudba Šumavanka vznikala několik let. Motivem zrodu kapely byla snaha kapelníka pana Václava Rožbouda zachovat v okolí alespoň jednu dechovku, která by hrála tradiční podání lidové hudby s tradičním obsazením orchestru.

Naše kapela veřejně vystupuje při jakékoliv příležitosti, ať světské nebo církevní, veselé nebo smutné. Šumavanku tak můžete slyšet nejen na bálech, tanečních zábavách, při masopustních průvodech, různý slavnostech a oslavách, ale i na pohřbech.

 

Nyní si představíme jednotlivé členy kapely:

Na kraji kapely jsou dřeva. Tím nejsou míněni muzikanti, ale nástroje, na něž hrají: na "Es" klarinety se v pískání střídají Honza Neužil a Vlasta Jiráň z Těšovic, na "B" klarinet se střídají Láďa Cipín z Větřní a Pepa Kuneš ze Lhenic. Láďa Cipín je velkoprodejce barev a štětek,Pepa pracuje v Chelčicích a vše co dělá je BIO, Honza je plně vytížen autodopravou ve své firmě a Vlasta soukromým stavebním projektantem.

Na řadě jsou křídlováci - Rožnovák Jirka Sotona (zvaný Soty) odborně tahá za páčky v energetice. Na křídlovku hraje také Ondra Veselý z Němčic. Ondra je zaměstnancem fimy Otherm (je výborný v žaluzijích, parapetech a sítech).

Na baryton hraje Jirka Grill, který pracuje jako technolog u firm NAKIT v Českých Budějovicích. U tenoru je kapelník Václav Rožboud z Němčic, který si užívá zaslouženého důchodu.

 

Ty, kteří hrají v Šumavance melodii, jsme si již představili. Teď je na řadě druhá část kapely, zvaná doprovod. Na Es trumpetu hraje Tomáš Kříž Kutil Tim z Němčic, který pracuje jako truhlář a za zmínku stojí, že hraje v kapele od jejího úplného vzniku. Z Němčic je i Václav Sud Šustr - bastrumpetista. Václav je soukromý autodopravce a ve volných chvílích obdělává své lány v okolí Němčic. Jako opěrný sloup mezi nimi stojí a na Es trumpetu hraje Milan Šanda z Hracholusk, jinak Kendy. Je to další pracovník firmy EON.

A zbývá ještě představit poslední dva členy kapely. Na buben hraje nejnovější a také nejmladší člen naší kapely Víťa Vomáčka z Českých Budějovic - student Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v ČB. Posledním členem kapely je Matěj Brož z Dubného, který studuje na VUT v Brně obor pozemní stavitelství a v Šumavance hraje na bas.

Tak to jsou všichni stálí členové naší kapely. Musíme však zmínit i nejčastějšího hosta, který nám často pomůže. A to pana Jaroslava Hrubeše - křídlováka, který těm mladším při každé příležitosti předvádí, jak se to má hrát.

Naše poděkování patří i člověku, který jako učitel v LŠU (dnešní ZUŠ) v Netolicích přivedl k muzice sedm z jedenácti muzikantů naší kapely - panu učiteli Janu Nováčkovi z Nestánic.

Naše kapela již hrála v mnoha koutech jižních Čech - mezi naše dobré známé patří například baráčnické spolky z celého Jihočeského regionu a dá se říct, že již tradičně hrajeme při masopustu v Doudlebech (Národopisný soubor Doudleban). Kapela se dostala i za hranice České republiky a to k sousedům do Německa a do vzdálené Litvy.

To je o naší kapele zatím vše a těšíme se na setkání se všemi přáteli dechové hudby.

Zpět